منو سایت

چگونه کامپیوتر بازی خود را در گرمای تابستان خنک نگه دارید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
چگونه کامپیوتر بازی خود را در گرمای تابستان خنک نگه دارید

دمای هوا در تابستان امسال نسبت به سال های گذشته افزایش یافته و حتی ناسا اهواز را گرم ترین نقطه جهان معرفی کرده است. با وجود موج های گرمای متعدد و افزایش دمای هوا به سطوح غیرقابل تحمل، ما باید کمی بیشتر مراقب رایانه خود باشیم. در این مقاله راه هایی برای خنک نگه داشتن کامپیوتر و همچنین خنک نگه داشتن آن ارائه شده است سیستم بازی در اوج تابستان توضیح می دهیم. این ترفندها می توانند دمای کامپیوتر و سی پی یو را تا حدودی کاهش دهند و به شما این امکان را می دهند که در گرم ترین ساعات روز بازی را تجربه کنید.

دمای استاندارد کامپیوتر بازی

همانطور که می دانید، کامپیوتر بازی زمانی که در حال پردازش کارهای رایجی مانند ویرایش یک فایل word یا تماشای یک ویدیو هستید. بین 30 تا 45 متغیر است و این دمایی است که به سخت افزار و پردازنده آسیبی نمی رساند. در این حالت، پردازنده با تمام قدرت کار نمی کند و در نتیجه خنک باقی می ماند. چه چیزی باعث افزایش دمای CPU یا کامپیوتر می شود. کارهای سنگین مانند اجرای Red Dead Redemption 2 هستند. خنک کننده پردازنده گرافیکی و پردازنده در این حالت سریعتر کار می کند و طبیعی است که دما افزایش یابد. اما درجه حرارت تا چه حد قابل قبول است؟

دمای استاندارد کامپیوتر بازی

اگر در حال اجرای بازی با مشخصات جدید هستید؛ دمای CPU باید بین 61 تا 73 درجه باشد. هر دمای بالاتر از 80 درجه به کامپیوتر بازی شما آسیب می رساند. البته این دما برای لپ تاپ های گیمینگ متفاوت است. دمای کارت گرافیک نیز بین 65 تا 85 درجه متغیر است. البته این کارت ها به گونه ای ساخته شده اند که حتی دمای بالای صد درجه را نیز تحمل می کنند. اما به مرور زمان درد دارد. برای خنک نگه داشتن کامپیوتر در تابستان، یکی از الزامات این است که یک خنک کننده CPU مناسب تهیه کنید. اگر خنک کننده CPU نتواند دما را در محدوده استاندارد حفظ کند. بهتر است مدل بهتری با مشخصات جدیدتر خریداری کنید.

چگونه کامپیوتر را در تابستان خنک کنیم

یکی از راه هایی که برخی از گیمرها برای خنک کردن کامپیوتر از آن استفاده می کنند. باز کردن کیس برای تبادل هوا به مادربرد است. این در واقع یک افسانه است که هرگز نباید محقق شود. زیرا گرد و غبار زیادی وارد سیستم می شود و به مرور زمان عملکرد کامپیوتر کاهش می یابد. اگر از رایانه رومیزی استفاده می کنید؛ هرگز آن را با جعبه باز روشن نکنید، پاک کردن گرد و غبار کار آسانی نیست.

یکی از مهم ترین راه های خنک سازی کامپیوتر در تابستان کاهش دمای محیط است. در واقع کامپیوتر هوای اتاق را گرم می کند و فن همان هوا را به CPU و کارت گرافیک می برد. استفاده از کولر اتاق برای کاهش دما یکی از مهم ترین راه های خنک نگه داشتن کامپیوتر شما در تابستان است. یک فن ساده نیز می تواند جریان هوا را به کامپیوتر بهبود بخشد. اگر جعبه روی میز است، مطمئن شوید که فاصله بین جعبه و دیوار و لوازم جانبی حفظ شده است تا هوا به خوبی به گردش درآید. ده تا پانزده سانتی متر کافی خواهد بود.

یکی از مهم ترین راه ها برای خنک کردن کامپیوتر شما حساس بودن به دما است. بهتر است دمای سی پی یو و کارت گرافیک را بررسی کنید و در تنظیمات بایوس بهترین گزینه ممکن را برای فن ها انتخاب کنید. این تنظیمات بسته به هر مادربرد متفاوت است. به عنوان مثال، گزینه ای وجود دارد که اگر دمای کامپیوتر از حد معینی فراتر رود. سیستم به طور خودکار خاموش خواهد شد. این گزینه برای افرادی است که رایانه آنها در محیط گرم و بدون تهویه مناسب است. مهم است در غیر این صورت به پردازنده آسیب جدی وارد می شود.

خنک کننده کامپیوتر

فن کامپیوتر را چک کنید

یکی از راه های خنک کردن کامپیوتر، بررسی فن و عملکرد آن است. باید ببینید که آیا همه فن ها به درستی کار می کنند یا خیر. مهمترین آن فن پاور است که در قسمت های زیرین کیس قرار دارد و احتمال داغ شدن آن زیاد است. عملکرد آنها را هر از چند گاهی بررسی کنید. مهمترین چیز برای خنک نگه داشتن رایانه بازی خود در تابستان این است که به طور منظم کیس را تمیز کنید و آن را از گرد و غبار تمیز کنید. گرد و غبار می تواند مهمترین عامل افزایش دمای کامپیوتر باشد.

کامپیوتر پر از گرد و غبار؛ تهویه مناسب قطعات امکان پذیر نیست و در نتیجه معمولا بیش از حد استاندارد است. کافی است هفته ای یک بار جعبه را باز کرده و با ابزار مناسب آن را از گرد و غبار پاک کنید. مراقب باشید به قطعات آسیب نرسانید و از آب و حلال برای تمیز کردن داخل کیس و مادربرد استفاده نکنید. نکته دیگر کاهش طول کابل داخل جعبه است. هرگز از کابل های بلندی که کل کیس را می پوشانند استفاده نکنید تا جریان هوا مناسب باشد. اگر همه این چیزها کار نمی کند؛ بهتر است یک فن جدید اضافه کنید. به عنوان مثال، یک فن بهتر بگیرید. یا طرفداران بیشتری به کیس اضافه کنید. هزینه فن کامپیوتر آنقدرها هم بالا نیست و بهتر از از دست دادن کل سیستم به دلیل گرمای زیاد است.

پد خنک کننده

استفاده از خنک کننده برای خنک کردن لپ تاپ

اگر ترجیح می دهید از لپ تاپ مخصوص بازی استفاده کنید. سپس باید بیشتر مراقب دما باشید. دمای پردازنده و کارت گرافیک در لپ‌تاپ‌های گیمینگ به دلیل خنک‌کنندگی ضعیف‌تر نسبت به دسکتاپ‌ها زیاد است، مگر اینکه یک لپ‌تاپ گران قیمت با خنک‌کننده پیشرفته داشته باشید. برای خنک کردن لپ تاپ در گرمای تابستان به یک کولر جداگانه نیاز است. می توانید یک کولر جداگانه تهیه کرده و با کابل USB به لپ تاپ متصل کنید. در این صورت چند فن اضافی خواهید داشت که جریان هوا را به سمت فن لپ تاپ هدایت می کند.

نکته دیگر این است که در تابستان لپ تاپ گیمینگ را روی میز قرار ندهید. اگر می خواهید یک لپ تاپ روی میز داشته باشید؛ حتماً یک کولر زیر آن قرار دهید. یا از ابزاری برای جدا کردن آن از سطح میز استفاده کنید. جریان هوا باید در گردش باشد و طرف فن را بسته نگه ندارید. نکته دیگر این است که هرگز لپ تاپ را زیر نور آفتاب قرار ندهید و در نهایت حالت های صرفه جویی در مصرف انرژی را فعال کنید تا دمای صفحه نمایش و پردازنده به طور مداوم بالا نرود. در حالت بازی کولر مناسب داشته باشید و دمای محیط استاندارد باشد.

اگر لپ تاپ به همراه داشته باشید؛ اطمینان حاصل کنید که از کیسه مناسب برای دور نگه داشتن آن در معرض نور خورشید استفاده می کنید و آن را در خودرو رها نکنید زیرا گرمای داخل خودرو حتی در صورت خاموش بودن می تواند بر قطعات تاثیر بگذارد. به عنوان مثال شخصی لپ تاپ خود را در ماشین فراموش کرده و هنگام بازگشت می بیند که تمام دکمه ها آب شده است. گرما دشمن اصلی سخت افزار است.

خنک کننده SSD در رایانه

خنک کردن کامپیوتر با حافظه SSD

حافظه هارد دیسک به دلیل وجود دیسک و عملکرد مداوم تاثیر زیادی در افزایش دمای کامپیوتر دارد. برای خنک کردن کامپیوتر در تابستان بهتر است هارد دیسک را با SSD تعویض کنید. این حافظه به دلیل نداشتن قطعات متحرک دمای کمتری نسبت به یک هارد دیسک معمولی دارد. استفاده از حافظه M.2 همچنین می تواند به افزایش سرعت کامپیوتر شما کمک کند. جالب است بدانید که برای هارد و حتی رم خنک کننده و هیت سینک وجود دارد و اگر دمای سیستم شما همچنان بالاست. شما همچنین می توانید از این گزینه ها استفاده کنید. خمیر حرارتی مناسب برای پردازنده و اگر مدتی است که کامپیوتر را سرویس نکرده اید تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که خدمات مورد نیاز توسط متخصص انجام می شود.

نکته مهم دیگر برای خنک کردن رایانه در تابستان، بستن برنامه های اضافی است که در پس زمینه در حال اجرا هستند. برای مثال قبل از شروع بازی، تمام برنامه های اضافی را ببندید و حتی از برنامه های بهینه سازی رم و سی پی یو استفاده کنید. نکته مهمی که خیلی ها فراموش می کنند؛ خاموش کردن کامپیوتر صحیح است. هرگز نباید سیستم خود را در دمای 80 درجه خاموش کنید. در عوض، اجازه دهید سیستم به دمای معمولی بین 30 تا 40 درجه برسد و سپس سیستم را خاموش کنید.

خنک نگه داشتن کامپیوتر شما

خنک کننده کامپیوتر با نرم افزار

اکنون که مشکل سخت افزار مطرح شده است. همچنین می توانید تنظیمات ویندوز را تغییر دهید تا رایانه شما بهینه تر کار کند. اولین کاری که باید انجام دهید این است که Defender را اجرا کنید و سعی کنید ویروس ها را پیدا کنید. هنگامی که مطمئن شدید که ویروس وجود ندارد. زمان به روز رسانی درایور است. مطمئن شوید که از برنامه اصلی سازنده مادربرد برای به روز رسانی درایور استفاده می کنید و هرگز از پکیج های درایور و موارد مشابه استفاده نکنید. پس از به روز رسانی درایورها؛ وقت آن است که برخی از خدمات را خاموش کنید. پارسی گیم در مقاله ای مفصل به نحوه بهینه سازی ویندوز برای بازی پرداخته است که توصیه می کنیم هم اکنون مطالعه کنید.

خنک کننده آب برای خنک کردن کامپیوتر

استفاده از خنک کننده آبی و خنک کننده مایع در شرایط جنوب ایران یکی از الزامات است. یک خنک کننده مایع می تواند دمای کامپیوتر و تمام قطعات را به بهترین شکل ممکن حفظ کند. در سیستم خنک کننده مایع پمپ مخصوص انتقال مایع به پردازنده و کارت گرافیک وجود دارد که حرارت را از بین می برد. استفاده از این سیستم مشکلات خود را دارد و باید بیشتر مراقب کامپیوتر خود باشید. این کولرها تنها در صورتی توصیه می شوند که گرما به طور ایمن از سیستم شما حذف شود.

کولر آبی برای کامپیوتر

اگر دمای کامپیوتر در سطح استاندارد باشد. نیازی به تغییر یا پرداخت نیست. همچنین به این نکته توجه کنید که اگر اتاق شما روشن است; یک پرده مناسب و حتی یک کولر دستی در اتاق داشته باشید تا هوای گرم به کامپیوتر شما نرود. خنک کننده آبی همیشه باید آخرین گزینه شما باشد، نه اولین گزینه شما.

نتیجه

تابستان زمان مناسبی برای بازی و تجربه بازی های جدید است. اما باید از دما و گرما آگاه باشید. هر آنچه گفتیم در مورد کنسول های بازی نیز صدق می کند و باید مراقب آن ها باشید تا گرد و غباری وارد نشود. اگر یک خنک کننده CPU مناسب دارید و کیس شما فن های متعددی دارد. نگران نحوه خنک کردن رایانه خود نباشید. در غیر این صورت بهتر است شرایط مناسبی را برای کامپیوتر خود آماده کنید.