منو سایت

  • خانه
  • اخبار بازی
  • قیمت کارت گرافیک از ابتدای سال جاری تاکنون 57 درصد کاهش داشته است

قیمت کارت گرافیک از ابتدای سال جاری تاکنون 57 درصد کاهش داشته است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
قیمت کارت گرافیک از ابتدای سال جاری تاکنون 57 درصد کاهش داشته است

کاهش شدید ارزش بازار ارزهای دیجیتال و معاملات ارزهای دیجیتال باعث کاهش قیمت شده است کارت گرافیک این از ابتدای سال است. گزارش اخیری که به بررسی قیمت کارت‌های گرافیکی دست دوم در وب‌سایت ebay پرداخته، نشان می‌دهد که قیمت این محصولات از ماه گذشته تا کنون ۱۴ درصد کاهش داشته و از ابتدای سال تاکنون نیز ۵۷ درصد کاهش قیمت داشته است. البته قیمت در فروشگاه تغییر محسوسی نداشته و تنها شاهد افت 3 درصدی قیمت در این بازار هستیم.

به گزارش پارسی گیم، افت قیمت کارت گرافیک از ابتدای سال 2022 تا کنون چشمگیر بوده و به طور متوسط ​​57 درصد کاهش داشته است. اگر به ابتدای سال برگردیم، می بینیم که امکان خرید کارت گرافیک از فروشگاه رسمی وجود نداشت و ماینینگ با کارت گرافیک همچنان سودآور است. هر کسی که می خواست یک GPU بگیرد باید به ebay برود و هزینه زیادی برای آن بپردازد.

با کاهش ارزش بازار ارزهای دیجیتال، بسیاری از ماینرها با ضرر کار می کنند و استخراج با کارت گرافیک دیگر به صرفه نیست. این مشکل باعث شد که بسیاری از ماینرها به سرعت کارت گرافیک استفاده شده خود را در ebay قرار دهند و تصمیم به فروش آن بگیرند. افزایش تعداد محموله ها باعث افت شدید قیمت کارت گرافیک در بازار شده است و این روند همچنان ادامه دارد. لازم به ذکر است که قیمت کارت گرافیک های دست دوم در بازار ایران نیز نتایج مشابهی را نشان می دهد.

کاهش قیمت کارت گرافیک

قیمت کارت گرافیک کارکرده

بسیاری از کارت های گرافیک در ebay کمتر از قیمت رسمی فروخته می شوند. این کاهش قیمت حدود 20 تا 30 درصد کمتر از قیمت خرده فروشی کارت های گرافیکی پرچمدار مانند RTX 3090 Ti و AMD RX 6900 XT است. این عدد برای مدل های پرچمدار، به خصوص برای RTX 3090 Ti که تنها چند ماه از عرضه آن به بازار می گذرد و در زمان عرضه آن بیش از 2000 دلار قیمت داشت، باورنکردنی است.

قیمت کارت گرافیک RTX 3080 نیز کاهش یافته است و نتایج eBay نشان می دهد که اکثر مدل ها را می توان با قیمت کمتری نسبت به فروشگاه خریداری کرد. قیمت کارت گرافیک AMD نیز در تمامی مدل ها کاهش یافته است و حتی قیمت فروشگاه نیز کاهش 6 درصدی را نشان می دهد. افت قیمت بیشتر در کارت‌های مورد استفاده برای استخراج ارز دیجیتال دیده می‌شود. اگر روی eBay تمرکز کنیم، می بینیم که قیمت تمامی مدل ها نسبت به ماه گذشته ده درصد کاهش یافته است.

اگر به قیمت آخرین نسل کارت گرافیک ها با معماری Turing یا RDNA 1 نگاه کنیم، این کاهش قیمت جدی تر می شود. قیمت کارت گرافیک نسل قبل نسبت به ماه گذشته 18 درصد کاهش داشته است. این ارقام نشان می‌دهد که تعداد کارت‌های گرافیکی در حال استفاده در بازار به طور چشمگیری در حال افزایش است و این روند ادامه می‌یابد حتی اگر اتریوم نیز توانایی استخراج با کارت‌های گرافیک را حذف کند. شاهد موج دیگری از کاهش قیمت ها خواهیم بود.

با بررسی پلتفرم های فروش تجهیزات کارکرده در ایران می بینیم که تعداد کارت گرافیک های مستعمل افزایش چشمگیری داشته که نشان دهنده ورود کارت های گرافیک ماین شده به بازار است.

منبع: TomsHardware