منو سایت

  • خانه
  • اخبار بازی
  • فناوری ردیابی جاده چیست و چه تغییراتی در فیلم ها و بازی ها ایجاد می کند؟

فناوری ردیابی جاده چیست و چه تغییراتی در فیلم ها و بازی ها ایجاد می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
فناوری ردیابی جاده چیست و چه تغییراتی در فیلم ها و بازی ها ایجاد می کند؟

شرکت Nvidia در کنفرانس امسال GDC با افتتاحیه فناوری ردیابی جاده او یک قدم فراتر از تلاش مجدد رفت و آن را بزرگترین پیشرفت در پردازش گرافیکی مدرن در سال های اخیر نامید. تصاویر نهایی پردازش شده با این فناوری در نوع خود بی نظیر بوده و دقت گرافیکی آنها بسیار بالاتر از تغییر اندازه است.

به گزارش پارسی گیم، فناوری Path Tracing جدیدترین فناوری انویدیا است که نه تنها مختص بازی های ویدیویی است، بلکه می تواند صنعت فیلم را نیز متحول کند. فناوری پیگیری، بر خلاف سایر فناوری ها، تصاویر را به صورت همزمان پردازش می کند و تصاویر را به سریع ترین حالت نمایش می دهد و مسیر نور را در هوا پیدا می کند. برای آشنایی کامل با این فناوری باید مثال های قبلی را در نظر بگیریم. Rasterization مدت هاست که در کارت های گرافیک بازی برای افزایش وضوح تصویر استفاده می شود.

مقایسه ردیابی جاده با تلاش مجدد

آزمایش مجدد نمونه پیشرفته ای از شطرنجی سازی است و تفاوت این است که تصاویر تنها در یک جهت پردازش نمی شوند، بلکه بازتاب نور از جهات مختلف پردازش می شود تا سایه های واقعی و پراکندگی دقیق نور را ببینند. کارت‌های گرافیک امروزی می‌توانند میلیون‌ها اشعه را ردیابی کنند و هنگام پردازش تصاویر، آن‌ها را در نظر بگیرند. این فناوری توسط انویدیا معرفی شد. اما ایده اصلی و محاسبات آن مربوط به سال ها قبل است و انویدیا تنها الگوریتم پیشرفته را برای روشن کردن پرتو پیشنهاد کرده است. با کمی آشنایی با این دو فناوری، وقت آن رسیده که در مورد ردیابی جاده بشنویم.

فناوری ردیابی جاده

ردیابی جاده چیست؟

مهندسان انویدیا زمانی که به فناوری ردیابی جاده فکر کردند، مدل های اتلاف گرما را ارائه کردند. آزمایش های مکرر می تواند جهت پرتوهای نور را تعیین کند. اما نور هنگام حرکت در هوا عملکرد متفاوتی از خود نشان می دهد. انویدیا سعی کرد معادله ای نزدیک به واقعیت ارائه دهد و دستیابی به آن آسان نبود. کاجیه محقق بازنمایی گرافیکی است که معادله بازنمایی او شناخته شده است. چند دهه پیش، او موفق شد معادله نمایش را به صورت عددی حل کند.

در واقع این معادله با آزمایش مجدد حل شد و مهندسان انویدیا تحقیقات او را دنبال کردند و راهی جدید برای تعیین مسیر نور پیدا کردند. فناوری Path Tracing در واقع مسیر نور را در محیطی با الگوریتمی قدرتمند تعیین می کند و در نهایت تصاویری کاملا واقع گرایانه با جلوه های بصری و جزئیات واضح برای رسیدن به اوج واقع گرایی ارائه می کند. به عنوان مثال، ویدئوی بالا را تماشا کنید و ببینید که چگونه انعکاس نور هنگام حرکت ببر پردازش می شود. این فرآیند به طور همزمان پردازش می شود و الگوریتم هر بار مسیر نور را مشخص می کند و به سرعت نمایش می دهد.

بنابراین ردیابی در بازی ویدیویی من

ردیابی جاده یک فناوری کاملاً جدید نیست و آقای کاجیه در سال 1987 تصاویری با آن ایجاد کرد. اما قدرت گرافیکی پایین آن زمان به رایانه اجازه می داد تا هفت ساعت کار کند تا تصویری با ابعاد 256 در 256 پیکسل نمایش دهد. پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر منجر به تولید پردازنده هایی شده است که امکان عقب نشینی را فراهم می کند. این فناوری می تواند صنعت فیلم را تغییر دهد و رندر تصویر را سریعتر و واضح تر کند.

انویدیا می نویسد که با معرفی کارت گرافیک RTX امکان استفاده از Path Tracing در بازی های ویدیویی وجود دارد. بسیاری از بازی‌ها از تلاش مجدد پشتیبانی می‌کنند و تکنیک‌های جدید می‌توانند به توسعه‌دهندگان کمک کنند تا تصاویری با وضوح بهتر ایجاد کنند. به نظر می رسد کارت گرافیک جدید سری Nvidia Season RTX 4090 با چنین فناوری تبلیغ می شود و در حال حاضر با تجاری سازی این فناوری گرافیکی فاصله زیادی داریم.

منبع: GamesRadar