منو سایت

سه برابر قدرتمندتر از i9 12900K

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
سه برابر قدرتمندتر از i9 12900K

کنفرانس AMD رویداد Computex امسال با ارائه محصولات جدید و فناوری های جدید همراه بود. مدیر اجرایی AMD با حضور در صحنه سریال پردازنده Ryzen 7000 سه برابر قدرتمندتر از پردازنده Intel Core i9 12900K معرفی و فراخوانی شد. پردازنده رایانه شخصی Ryzen 7000 مبتنی بر معماری Zen 4 است و برای اولین بار در پنج سال گذشته به یک مدل مادربرد جدید نیاز خواهید داشت.

به گزارش پارسی گیم، دکتر لیزا سو، مدیرعامل AMD به طور رسمی از ویژگی های پردازنده Ryzen 7000 رونمایی کرد و از یک پردازنده شانزده هسته ای 32 رشته ای رونمایی کرد که توانست پردازنده Intel Core i9 12900K را شکست دهد. آزمایشات مهندسی میدانی نشان داده است که پردازنده جدید AMD حدود سه برابر سریعتر از پردازنده اینتل است. سرعت کلاک این پردازنده در حالت Gain به 5.5 گیگاهرتز می رسد و عملکرد آن در هر رشته پانزده درصد افزایش یافته است.

مشخصات پردازنده AMD Ryzen 7000

مشخصات پردازنده Ryzen 7000

پردازنده نسل جدید AMD AM5 قدرتی بین 65 تا 170 وات خواهد داشت و بسیار پیشرفته تر از نسل قبلی خواهد بود. مدیر اجرایی AMD پردازنده سری Ryzen 7000 را با Ryzen 9 5950X مقایسه کرد و ارقام نشان می دهد که این پردازنده 15 درصد سریعتر از قدرتمندترین مدل این شرکت است. این آخرین تلاش AMD برای تسلط بر بازار رایانه های شخصی و بازی است که رقابت اینتل را سخت تر می کند.

دکتر سو نه تنها پردازنده جدید را به نمایش گذاشت. در عوض او قدرت یک تراشه شانزده هسته ای Zen 4 را فاش کرد.سرعت این تراشه در حین بازی Ghostwire Tokyo حدود 5.3 تا 5.5 گیگاهرتز افزایش یافت. او گفت: “ما Zen 4 را بسیار سریعتر از مدل های نسل قبلی طراحی کردیم و این افزایش فرکانس به معنای تجربه بازی روان تر است.” “این فقط یک نمونه است و ما هیجان زده هستیم که سری Ryzen 7000 را به گیمرها معرفی کنیم.” البته، AMD و Intel هر دو به 5 گیگاهرتز رسیده اند. اما نحوه ارائه نسل جدید با آنچه که دیده ایم متفاوت است.

مدیر بازاریابی Reisen Processor نیز معتقد است که افزایش 15 درصدی بهره وری در هر رشته، استانداردهای بازی را بالا می برد. وی گفت: تمرکز ما بر روی IPC و فرکانس است و در اواخر سال جاری اطلاعات بیشتری را منتشر خواهیم کرد. چه چیزی پردازنده Ryzen 7000 را نسبت به نسل قبلی کارآمدتر می کند. بهینه سازی یک تراشه 5 نانومتری TSMC است. البته تا زمان عرضه رسمی و بنچمارک نمی توان از ارقام اعلام شده مطمئن بود.

پردازنده Reisen 7000

زمان راه اندازی پردازنده AMD

پردازنده جدید AMD نیز میزان حافظه کش L2 را نسبت به نسل قبلی دو برابر کرده است که تاثیر چندانی بر عملکرد نهایی نخواهد داشت. پردازنده AMD Ryzen 7000 مانند Ryzen 5000 و Zen 3 از ظرفیت کامل دو CCD که هر کدام دارای هشت هسته Zen 4 هستند استفاده می کند.این بدان معناست که در نسل جدید پردازنده های مشاوره شاهد شانزده هسته خواهیم بود. برای استفاده از پردازنده جدید به مادربرد AM5 نیاز داریم و قدرت تراشه نیز به 170 وات افزایش یافته است و با توجه به کارت گرافیک جدید انویدیا به قدرت قدرتمندی نیاز داریم.

تمامی پردازنده های Raizen 7000 از کارت های گرافیک یکپارچه با معماری RDNA 2 پشتیبانی می کنند که تعدادی بازی را اجرا می کند. این شرکت یک سوکت مخصوص برای قطعات AM4 ایجاد کرده است، بنابراین شما نیازی به تعویض تمام اجزای سیستم برای پردازنده نسل بعدی ندارید. AMD تاریخ عرضه پردازنده Ryzen 7000 را اعلام نکرد. اما احتمالاً پاییز امسال منتشر خواهد شد. اطلاعات بیشتر در تابستان امسال منتشر خواهد شد.

منبع: PCGAMER