منو سایت

خرید اکتیویژن می تواند سونی را به شدت تضعیف کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
خرید اکتیویژن می تواند سونی را به شدت تضعیف کند

فرآیند تکمیل خرید اکتیویژن بلیزارد به تازگی توسط مایکروسافت راه اندازی شده است و بیست کمیته مسابقات در کشورهای مختلف باید برای خرید این شرکت چراغ سبز نشان دهند. عربستان سعودی به عنوان اولین کشوری که این معاهده را تصویب کرد؛ اما قانونگذاران بریتانیایی نگران کاهش شدید پلی استیشن هستند و دستور بررسی کامل خرید این شرکت را داده اند. دولت بریتانیا بر این باور است که تأثیر خرید اکتیویژن بلیزارد در شروع نسل جدید کنسول‌ها محسوس خواهد بود.

سازمان رقابت و بازار انگلیس با انتشار بیانیه ای در مورد خرید Activision توسط مایکروسافت، نگرانی های خود را مطرح کرد. این کمیته دلایل بسیاری را برای این مشکل و اینکه قرارداد فعلی می تواند به طور جدی بر توانایی سونی برای رقابت در نسل بعدی تأثیر بگذارد، بررسی کرد. به گفته قانونگذار، اثر این قرارداد زمانی رخ می دهد که پلی استیشن بعدی عرضه شود و این زمانی است که بسیاری به دلیل انحصاری بودن بازی ها تصمیم به خرید کنسول ایکس باکس می گیرند. سناتورهای آمریکایی نیز مدتی پیش نگرانی خود را در این باره ابراز کردند.

خرید سونی مایکروسافت اکتیویژن

قانونگذاران بریتانیایی نگران تضعیف سونی هستند

CMA انگلستان ابراز نگرانی کرده است که مایکروسافت بر تمام بازی های Activision Blizzard کنترل دارد و ممکن است مایکروسافت موقعیت بهتری در این زمینه پیدا کند و قدرت ابری آنها می تواند به طور جدی به مشتریان سونی آسیب برساند. این کمیته می گوید تاثیر خرید اکتیویژن حتی در کوتاه مدت نیز محسوس خواهد بود و شواهد نشان می دهد که سونی و مایکروسافت در رقابت تنگاتنگی از نظر محتوا، مخاطبان و فناوری ساخت کنسول هستند.

سپس قانونگذاران بریتانیا به خریدهای قبلی مایکروسافت اشاره کردند. آنها می گویند که تصاحب Bethesda در نهایت منجر به انحصار همه بازی ها از جمله Starfield و The Elder Scrolls شد. این کمیته معتقد است کلاف دوتی نقش بسزایی در تضعیف سونی و کنسول پلی استیشن خواهد داشت و ممکن است مشتریان این کنسول را کاهش دهد. آنها می گویند مایکروسافت می تواند با مجموعه بازی های خود به پلی استیشن آسیب جدی وارد کند و همچنین نسبت به Game Pass ابراز نگرانی کرده اند.

اداره رقابت و بازار بریتانیا می گوید که رشد سرویس اشتراک Xbox Game Pass می تواند منجر به کنترل کامل محتوا توسط Activision Blizzard شود و به فروش بازی ها در پلتفرم سونی آسیب برساند. از سوی دیگر، مایکروسافت معتقد است که حتی با خرید اکتیویژن بلیزارد، آنها همچنان سومین شرکت بزرگ بازی از نظر درآمد هستند و این معامله رقابت با سونی را منصفانه می کند. از طرفی رفتار سونی با ادعای این کمیسیون همخوانی ندارد و پلی استیشن پس از خرید هر استودیو، تمام بازی ها را با وجود اینکه جایگاه بهتری نسبت به ایکس باکس دارند، در انحصار خود در می آورد.

فیل اسپنسر بارها تاکید کرده است که بازی رول وظیفه انحصاری نخواهد بود. اما انتشار آن در Game Pass می تواند منجر به کاهش مخاطبان پلی استیشن شود. این سازمان بررسی مفصلی از این معاهده و جنبه های آن ارائه می دهد.

منبع: VGC