اینتل امسال قیمت این پردازنده را 20 درصد افزایش می دهد

اینتل امسال قیمت این پردازنده را 20 درصد افزایش می دهد

اینتل، سازنده پردازنده های کامپیوتری و کارت های گرافیک، این موضوع را به اطلاع مشتریان خود رساند هزینه CPU و محصولات مختلف از جمله چیپس را در بقیه سال جاری افزایش خواهد داد. قیمت برخی از محصولات از جمله پردازنده های جدید 20 درصد افزایش می یابد. افزایش قیمت محصولات اینتل با توجه به وضعیت عرضه و تقاضا و کمبود تراشه های کامپیوتری اعمال می شود.

به گزارش پارسی گیم و به نقل از نیکی آسیا، محصولاتی که تحت تاثیر افزایش قیمت قرار می گیرند; پردازنده های پرچمدار این شرکت برای سرورها و رایانه ها و همچنین تراشه های Wi-Fi و سایر اتصالات خواهد بود. اینتل معتقد است که افزایش قیمت به دلیل افزایش شدید هزینه های تولید محصول ضروری است. اما درصد دقیق افزایش هنوز نهایی نشده است. این قیمت نیز برای محصولات متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال قیمت برخی اقلام 10 درصد و در برخی موارد تا 20 درصد افزایش می یابد.

تصمیم اینتل برای افزایش قیمت پردازنده ها در بحبوحه بحران حجم در ایالات متحده و افزایش قیمت محصولات نهایی صورت می گیرد. لازم به ذکر است که تورم مصرف کننده در خرداد به 9.1 درصد رسید که در 40 سال گذشته بی سابقه بوده است. افزایش قیمت در سایر بخش‌های صنعت آمریکا، از جمله تامین مواد اولیه، حمل‌ونقل و محصولات مصرفی، فشار مضاعفی را بر صنعت چیپس آمریکا وارد کرد و تورم در نهایت میزان خرید شهروندان را کاهش داد. این امر باعث می شد در چنین شرایطی افزایش قیمت لازم باشد.

افزایش قیمت محصولات اینتل

تقاضا برای گوشی های هوشمند، کامپیوتر، تلویزیون و کنسول های بازی از ابتدای سال جاری کاهش یافته است. یک گزارش جدید نشان می دهد که صنعت کامپیوتر بیشترین افت خود را در 9 سال گذشته داشته است و تقاضا برای محصولات به پایین ترین سطح خود رسیده است. تولیدکنندگان محصولات مانند سامسونگ اعلام کرده اند که میزان اقلام فروخته نشده در انبارها افزایش یافته است و این شرکت کره ای به تعدادی از شرکا اطلاع داده است که عرضه برخی محصولات را متوقف خواهد کرد.

بسیاری از مشتریان کلیدی اینتل، از جمله ایسر و آسوستک، علناً نسبت به کاهش تقاضا هشدار داده اند. مدیرعامل ایسر به خبرنگاران گفت که این شرکت دیگر از کمبود تراشه رنج نمی برد و حتی تعدادی از تامین کنندگان از او می خواهند که بیشتر بخرد. به گفته جیسون چن، “وضعیت کاملا تغییر کرده است.” با کاهش تقاضا و افزایش قیمت مواد خام، افزایش قیمت پردازنده اینتل تصمیمی منطقی به نظر می رسد.

در نشست مالی اخیر، مدیرعامل اینتل نسبت به کاهش تقاضا هشدار داد و از افزایش قیمت تعدادی از محصولات صحبت کرد. TSMC، بزرگترین سازنده تراشه در جهان، مشتریان خود را از افزایش چند درصدی قیمت محصولات مطلع کرده است. این در حالی است که قیمت محصولات این شرکت در سال گذشته افزایش یافت. صنعت کامپیوتر به دنبال افزایش قیمت محصولات برای اطمینان از سود قبلی است. در همین حال، تقاضا همچنان رو به کاهش است. در خبری دیگر، بنچمارک پردازنده Core i9-13900K فاش شد.

منبع: IGN