منو سایت

از پلی استیشن 5 پرو چه انتظاری داریم؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
از پلی استیشن 5 پرو چه انتظاری داریم؟

اخیرا شایعات مختلفی در مورد احتمال معرفی پلی استیشن 5 پرو منتشر شده است. شایعات در کنار استراتژی سونی، PS5 Pro را از حدس و گمان خارج کرده است. پلی استیشن 5 این دومین سالی است که از عرضه آن می گذرد و با وجود کمبود آن در کشورهای اروپایی و آمریکایی به دلیل گمانه زنی ها و تقاضا، تاکنون بازی های زیادی دریافت کرده است. فروش فوق العاده ای داشت. در ادامه به انتظارات خود از نسخه جدید پلی استیشن 5 می پردازیم و به همین دلیل بازی پارسی را تماشا می کنیم.

انتظارات از پلی استیشن 5 پرو

در حالی که سونی هنوز برنامه ای برای معرفی PS5 Pro ندارد. اما شایعات و گزارش ها چیز دیگری را نشان می دهد. کیت توسعه دهنده کنسول به تازگی برای چندین استودیو ارسال شده است و سونی نیز برنامه های خاصی برای به روز رسانی کنسول جدید سه سال پس از عرضه آن دارد. به عنوان مثال PS3 و سپس مدل Slim را در نظر بگیرید که سه سال پس از اولین مدل منتشر شد. همین اتفاق در مورد پلی استیشن 4 افتاد و انتظار می رود سال آینده برای پلی استیشن 5 نیز اتفاق بیفتد.

با توجه به امکانات، باید انتظارات خود را از کنسول پلی استیشن 5 پرو افزایش دهیم. سونی باید چه تغییراتی در این مدل ایجاد کند؟ آیا نیازی به تغییر ظاهر دستگاه وجود دارد و آیا مالکان فعلی باید به فکر ارتقای کنسول باشند یا خیر؟ اینها سؤالاتی است که ما هنوز پاسخ آنها را نمی دانیم. اما سعی داریم تا حدودی به آنها پاسخ دهیم.

انتظارات از پلی استیشن 5 پرو

اندازه کوچکتر بدون خم شدن

زمانی که Xbox X Series معرفی شد؛ خیلی ها ظاهر کنسول را مسخره کردند و آن را یخچال نامیدند. ظاهر کنسول PS5 بالاخره فاش شد. ما متوجه شدیم که کنسول حتی بزرگتر از یخچال مایکروسافت است و طراحی نامتعادل و دو صفحه نمایش خمیده باعث شده است که دستگاه تنها در حالت عمودی جذاب به نظر برسد و این امر باعث می شود که کنسول به صورت افقی قرار نگیرد. طراحی کنسول پلی استیشن 5 به گونه ای است که نیاز به پایه دارد و این طراحی متفاوت از کنسول های قبلی، خیلی ها را دوست نداشت.

اگر سونی می خواهد ظاهر پلی استیشن 5 پرو را تغییر دهد. باید سایز آن را کم کرد و همچنین صفحات خمیده را برداشت و مدلی طراحی کرد که هم به صورت عمودی و هم افقی در داخل میز و در یک مکان مشخص قرار گیرد. واقعیت این است که طراحی آینده نگر و متفاوت جذابیت خاص خود را دارد. اما طراحی سنتی جعبه مانند برای یک کنسول بازی کارآمدتر است.

حافظه PS5 Pro

حافظه پلی استیشن 5 را افزایش دهید

یکی از مهم ترین ویژگی های کنسول پلی استیشن 5، SSD NVMe است که سرعت فوق العاده ای دارد. اما حجم آن 825 گیگابایت است و در واقع 667 گیگابایت برای نصب بازی موجود است. با افزایش حجم آپدیت های بازی، چنین حافظه ای کافی نخواهد بود و حتی بیشتر از آن، قطعا حجم بازی PS5 Pro بیشتر خواهد شد. سونی درگاه ارتقاء حافظه ویژه ای دارد که در نوع خود کاربردی است و کاربر می تواند با هزینه زیاد حافظه بیشتری به دست آورد.

از آنجایی که با مدل پرو سر و کار داریم، حافظه 667 گیگابایتی کافی نخواهد بود و باید از همان ابتدا حجم حافظه این مدل را افزایش داد. در غیر این صورت، افزودن کلمه “پرو” به نام کنسول بی فایده خواهد بود.

نصب راحت تر حافظه خارجی

از دیگر مشکلات پلی استیشن 5 می توان به پورت SSD برای حافظه جانبی اشاره کرد. کاربر باید صفحات کنسول را جدا کرده و سپس درب پشتی را جدا کند تا بتواند حافظه را نصب کند. در مقایسه با سری X، این فرآیند دشوار و خسته کننده است. کنسول مایکروسافت یک حافظه جداگانه برای خود دارد که می توان آن را جدا کرد و به کنسول های دیگر متصل کرد. سونی می‌تواند تغییراتی در این مورد اعمال کند و مانند Xbox، گزینه‌های جداشدنی را طراحی کند. البته چنین تغییری در طراحی داخلی کنسول کار آسانی نخواهد بود.

پلی استیشن 5

عمر باتری پلی استیشن 5 خود را افزایش دهید

دسته DualSense به خودی خود شگفت انگیز است و اخیراً توسط نظرسنجی Boftagimes به عنوان بهترین بازی تاریخ انتخاب شد. این دسته با وجود قابلیت های خاص خود تغییرات باورنکردنی ایجاد کرده است. عمر باتری بسیار کمی دارد. شارژ باتری تنها چند ساعت طول می کشد و در مقایسه با پلی استیشن 4 عمر باتری کاهش یافته است. سونی ممکن است باتری با حساسیت دوگانه بهتری را برای PS5 Pro در نظر بگیرد. جدای از آن باتری روی دسته نیز غیر قابل جابجایی است و در صورت نشتی جایگزینی برای مدل اصلی سونی خواهد بود.

از آنجایی که با مدل پرو سر و کار داریم، یک رده درجه یک و منحصر به فرد انتظار عجیبی نیست، به خصوص که این دسته باید در نهایت قابلیت دریافت آپدیت ها به صورت بی سیم و نیاز به اتصال فیزیکی به کنسول را پیدا کند.

وضوح 4K در پلی استیشن 5

وضوح 4K واقعی

زمانی که کنسول های نسل نهم معرفی شدند. سونی پلی استیشن 5 را به عنوان نماینده بازی های واقعی 4K معرفی کرده است. در نهایت دیدیم که این ویژگی چندان واقعی نیست و اگرچه امکان بازی در 4K وجود دارد. اما نرخ فریم بسیار پایین است. تجربه انجام بازی در 30 فریم چندان جالب نیست و برای افزایش فریم باید رزولوشن بازی را کاهش دهید. پلی استیشن 5 پرو می تواند تجربه واقعی 4K را با فریم مناسب ارائه دهد، که کمترین چیزی است که از یک کنسول بازی نسل نهم انتظار داریم.

سونی برای ارائه چنین قابلیتی نیاز به آپدیت کارت گرافیک دارد و با توجه به هزینه های تولید کارت گرافیک، با چالش سختی روبرو می شود. باید ببینیم که آیا PS5 Pro تفاوت زیادی در کارت گرافیک ایجاد خواهد کرد یا خیر.

از پلی استیشن 5 پرو چه انتظاری داریم؟

نگاهی دقیق تر به سخت افزار پلی استیشن 5 با تمام قسمت های تقسیم شده + زیرنویس فارسی

PS5 Pro با نویز کمتر

مشکل نویز در PS5 کمتر از PS4 است. در واقع پلی استیشن 4 و به خصوص مدل تخت صدای پرواز هواپیما را می دهد. اگرچه میزان نویز کاهش می یابد. اما کنسول همچنان قوی است و این مشکل از بین نمی رود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک بازی گرافیکی انجام دهید یا صدای خاصی را بشنوید. اگر گوینده خوبی دارید؛ این صدا قابل شنیدن نیست و سونی می تواند با یک تغییر ساده این صدا را کاهش دهد. برای کاهش نویز، در صورت ساخت کنسول کوچکتر با قدرت بیشتر، طراحی کنسول باید به روز شود. بعید است که حجم آن خیلی کاهش یابد.

همانطور که گفته شد، ما انتظارات خود را برای پلی استیشن 5 پرو برآورده کردیم. از این کنسول معرفی نشده چه انتظاری دارید؟

منبع: GameSpot