منو سایت

کاهش قیمت کارت گرافیک را فراموش کنید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
کاهش قیمت کارت گرافیک را فراموش کنید

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، پس از رونمایی از کارت گرافیک RTX 4090 و اعلام قیمت 1600 دلاری، به انتقادات مصرف کنندگان و پیروان صنعت سخت افزار پاسخ داد. او می گوید کاهش قیمت کارت گرافیک ها بعد از معرفی نسل جدید «تاریخ تاریخی» است و باید با شرایط قبلی خداحافظی کرد. مدیرعامل انویدیا می گوید شرایط فعلی کاهش قیمت را غیرممکن کرده است و باید منتظر قیمت های بالاتر باشیم.

لازم به ذکر است که کارت گرافیک RTX 4090 که پرچمدار نسل جدید محسوب می شود با قیمت 1600 دلار به فروش می رسد. این کارت دارای قدرت 90 ترافلاپس است و به گفته انویدیا عملکرد 2 تا 4 برابر بهتر از پرچمدار نسل قبل است. نسل جدید کارت های گرافیک انویدیا با 30 درصد افزایش قیمت عرضه می شود و این مشکل برای بسیاری از خریداران و طرفداران قابل درک نیست.

قیمت کارت گرافیک RTX 4090

افزایش 30 درصدی قیمت کارت گرافیک های انویدیا

از طرفی قیمت کارت گرافیک RTX 4080 نیز افزایش یافته است. مدل 16 گیگابایتی با قیمت 1200 دلار و مدل کمتر قدرتمند 12 گیگابایتی 900 دلار قیمت خواهد داشت. جنسن هوانگ می‌گوید کاهش قیمت‌ها به یک موضوع تاریخی تبدیل شده است و باید این انتظار را کنار گذاشت: «قیمت ویفر سیلیکونی 12 اینچی امروز گران‌تر از دیروز است و فقط یک افزایش قیمت کوچک نیست، قیمت جدید است. بسیار بالاتر است.”

آقای هوانگ ادامه داد: «قانون مور مرده است. توانایی قانون مور برای دو برابر کردن بهره وری برای هزینه ساخت یکسان یا نصف کردن هزینه هر سال و نیم برای بهره وری یکسان دیگر عملی نیست. آن دوران به پایان رسیده است و این که فکر کنیم قیمت تراشه هر بار کاهش می یابد، متأسفانه یک داستان مرتبط است. با این اظهارات، مدیرعامل انویدیا شایعه کاهش قیمت کارت گرافیک RTX 40 را تکذیب کرد و گفت به دلیل شرایط اقتصادی احتمال افزایش قیمت وجود دارد.

نسل جدید کارت گرافیک Nvidia از فناوری Ada Lovelace استفاده می کند. Ada Lovelace نسل جدید فناوری RTX است که به لطف فناوری جدید DLSS 3 و هوش مصنوعی برای پردازش نور و ردیابی پرتو بسیار سریعتر طراحی شده است. انویدیا بیشتر رویداد اخیر خود را به رونمایی از فناوری یادگیری ماشینی اختصاص داد که حتی می‌تواند انیمیشن‌ها را برای طراحی بازی تقویت کند و ابزارهای مرتبط را برای سازندگان بازی و تولیدکنندگان محتوا فراهم کند.

انویدیا همچنین پورتال RTX را معرفی کرد که با نور و گرافیک بهتر، بازی پازل ولوو را زنده می کند. ابزار جدیدی در اختیار سازندگان بازی قرار گرفته است تا بتوانند به صورت خودکار گرافیک بازی خود را بهبود بخشند.

منبع: VGC