منو سایت

کارت گرافیک Nvidia RTX 4090 وارد مرحله تست شده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
کارت گرافیک Nvidia RTX 4090 وارد مرحله تست شده است

انویدیا دوسالانه RTX 30 را در سپتامبر امسال جشن خواهد گرفت. دو هفته پس از عرضه قدرتمندترین کارت گرافیک موجود در بازار، RTX 3090 Ti; نسل بعدی کارت گرافیک انویدیا که احتمالاً RTX 4090 نام دارد، ظاهراً در مرحله آزمایشی است.

به گزارش پارسی گیم و به نقل از توییتی جدید از kopite7kimi گوینده معروف اخبار سخت افزار کیست; کارت گرافیک AD102 وارد مرحله تست شده است. این کارت گرافیک نسل بعدی انویدیا شاید از همه قدرتمندتر باشد و بسیاری آن را RTX 4090 یا RTX 4080 می نامند. این نام ها بر اساس نام مستعار مدل های قبلی انویدیا هستند.

اگر مدل جدید وارد مرحله آزمایش شده باشد. این نشانه خوبی است که روند طراحی به خوبی پیش می رود و انویدیا بر چالش ها غلبه کرده است. البته مرحله تست برای برخی از سخت افزارها بسیار مهم است و در این مرحله مشکلاتی پیش خواهد آمد. گذراندن مرحله تست به معنای راه اندازی کارت گرافیک نیست و توسعه درایورها زمان زیادی را می طلبد. فاکتورهای مختلف باید در مرحله تست درایور بررسی شوند و سخت افزارهای مختلف قبل از اینکه درایور به مرحله انتشار برسد، آزمایش شود.

ورود نسل بعدی کارت گرافیک RTX 4090 انویدیا در مرحله تست به این معنی است که فرکانس هدف نهایی شده است و طراحی آن نیازهای مهندسان را برآورده می کند. اگر همه چیز خوب پیش برود و مشکلی وجود نداشته باشد، احتمالاً کارت گرافیک RTX 40 تا پایان سال 2022 در دسترس خواهد بود.

کارت گرافیک Nvidia RTX 4090

مشخصات کارت گرافیک نسل بعدی انویدیا

در همین حال، اطلاعات مختلفی در مورد کارت گرافیک نسل بعدی انویدیا به نام Ada Lovelace به بیرون درز کرده بود. گفته می شود که کارت گرافیک جدید انویدیا به منبع تغذیه 12 + 4 PCIe 5.0 نیاز دارد که در نتیجه به 600 وات برق می رسد. استفاده از تمام توان 600 وات باعث شده است که کارت گرافیک نسل بعدی انویدیا به سخت افزار جدیدی نیاز داشته باشد که گران است. در هر صورت انویدیا می خواهد عملکرد کارت های خود را نسبت به نسل قبل افزایش دهد و قیمت و مصرف انرژی در اولویت های بعدی قرار دارد.

در صورت صحت گزارشات؛ کارت گرافیک Nvidia RTX 4090 با تراشه سفارشی TSMC 5 نانومتری ساخته شده است. این یک تغییر بزرگ نسبت به تراشه هجده متری سامسونگ در RTX 30 است. این تغییر باید منجر به کاهش مصرف انرژی شود. اما افزودن توان بیشتر و همچنین افزایش ترانزیستورها و معماری ساعت بالاتر، در نهایت منجر به افزایش مصرف انرژی خواهد شد. مدل جدید احتمالاً از حافظه 25 گیگابیت بر ثانیه GDDR6X استفاده خواهد کرد.

انویدیا هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد کارت گرافیک نسل بعدی و اینکه آیا مرحله تست به خوبی پیش می رود منتشر نکرده است. معرفی نسل جدید در پایان شهریورماه انجام خواهد شد.

منبع: PCGAMER