منو سایت

  • خانه
  • اخبار بازی
  • پردازنده نسل سیزدهم اینتل با سرعت کلاک 5.8 گیگاهرتز عرضه می شود

پردازنده نسل سیزدهم اینتل با سرعت کلاک 5.8 گیگاهرتز عرضه می شود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
پردازنده نسل سیزدهم اینتل با سرعت کلاک 5.8 گیگاهرتز عرضه می شود

در حالی که پردازنده Intel Core i9 12900KS به تازگی با افزایش سرعت 5.5 گیگاهرتز معرفی شده است. این ارقام در نسل بعدی به طرز چشمگیری تغییر خواهند کرد. طبق شایعات جدید و آخرین اخبار سخت افزاری، پردازنده نسل سیزدهم اینتل با نام Raptor Lake با فرکانس 5.8 گیگاهرتز عرضه خواهد شد.

به گزارش پارسی گیم و به نقل از El Chapuzas Informatico، اینتل به دنبال افزودن 200 تا 300 مگاهرتز به مدل 12900 اسب بخاری است. هنوز مشخص نیست که افزایش کلاک چه تاثیری بر مصرف برق و قدرت پردازنده خواهد داشت. افزایش فرکانس پردازنده به معنای افزایش مصرف برق است و در آن فرکانس مشخص است که در این مورد انتظار رقم بزرگی را داریم.

لازم به ذکر است که سرعت کلاک 5.8 گیگاهرتز با قدرتمندترین مدل های نسل سیزدهم اینتل همراه خواهد بود و مدل های i7 و i5 با ساعات کمتری در دسترس خواهند بود. این مدل ها نیازی به کولرهای خنک کننده قدرتمند نخواهند داشت و در مقایسه با مدل i9 استفاده راحت تری خواهند داشت. پردازنده هایی مانند Intel Core i5 12400 توانسته اند بازی ها را اجرا کرده و به خوبی اجرا کنند، بنابراین برای خرید قوی ترین پردازنده موجود در بازار نیازی به هزینه گزافی نخواهید داشت.

پردازنده نسل سیزدهم اینتل

پردازنده نسل سیزدهم اینتل

اگر اینتل بتواند با افزایش سرعت کلاک CPU و همچنین افزایش حافظه نهان و هسته های E و ارتقاء معماری CPU، عملکرد انتها به انتها را بهبود بخشد. آن وقت آنقدر برای نسل بعدی رقابتی خواهد بود که شکست دادن آن آسان نیست. AMD به تازگی پردازنده Ryzen 7 5800X3D را با کش سه بعدی معرفی کرده است که طبق بنچمارک ها عملکرد بهتری نسبت به مدل Intel Core i9 دارد. مدتی از بازگشت مدیرعامل اینتل می گذرد و هیچ شرکتی توان رقابت با آنها را نخواهد داشت.

اینتل تنها شرکتی نیست که می خواهد سرعت ساعت CPU را افزایش دهد. AMD همچنین به دنبال تکرار این روند با پردازنده Zen 4 با سرعت بالاتر از 5 گیگاهرتز است. برای رقابت با اینتل، AMD باید از روش های جدیدی مانند افزایش کش و بهبود عملکرد بازی استفاده کند. رقابت بین این دو غول فناوری بالاترین است و رقابت در نسل بعدی بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

در حال حاضر اطلاعات موثقی در مورد پردازنده نسل سیزدهم اینتل به نام Raptor Lake وجود ندارد و فقط می دانیم که این پردازنده در نیمه دوم سال 2022 وارد نبرد با Zen 4 شرکت AMD خواهد شد.

منبع: PCGAMER