منو سایت

  • خانه
  • اخبار بازی
  • محققان راهی برای کوچک کردن هدست های واقعیت مجازی به اندازه عینک پیدا کرده اند

محققان راهی برای کوچک کردن هدست های واقعیت مجازی به اندازه عینک پیدا کرده اند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
محققان راهی برای کوچک کردن هدست های واقعیت مجازی به اندازه عینک پیدا کرده اند

محققان دانشگاه استنفورد کالیفرنیا با همکاری انویدیا موفق به ساخت لنزهای هولوگرافی شدند که بسیار شبیه عینک های معمولی است. این فناوری جدید راهی برای کوچک شدن است هدست VR و آن را به a تبدیل کنید عینک واقعیت مجازی F. در حالی که ایده عینک واقعیت افزوده توسط شرکت های مختلفی از جمله گوگل آزمایش شده است. اما تاکنون هیچ شرکت یا محققی موفق به ساخت نمونه VR از این لنزهای عینک نشده است.

شکل و ظاهر این عینک های واقعیت مجازی کمی عجیب است و از دو نوار سیم بلند برای انتقال اطلاعات استفاده می شود. البته اندازه این لنزها نسبت به نمونه های موجود بسیار کوچکتر است. این محقق در مقاله ای که در شماره جدید مجله علمی Siggraph منتشر شده است؛ او ساخت این لنزها را گامی مهم در پیشرفت فناوری واقعیت مجازی می داند. این محقق اندازه و وزن هدست‌های واقعیت مجازی را مانعی بزرگ در برابر استفاده عمومی می‌داند و صفحه‌های VR مشکلاتی را ایجاد می‌کنند که باید برطرف شوند.

پاسخ او به چنین مشکلاتی «عدسی های هولوگرافیک» است که می توانند یک تصویر سه بعدی را به صورت تمام رنگی نمایش دهند. لازم به ذکر است که ضخامت این لنزها تنها 2.5 میلی متر است که باعث سبکی آن ها می شود. تفاوت در نحوه عملکرد این عینک برعکس هدست های VR هنگام نمایش تصویر است. در واقع، این لنزها یک صفحه نمایش کوچکتر را از فاصله دور بزرگ می کنند و باعث می شوند تصویر با اندازه ای متفاوت از هدست VR ظاهر شود. امکان نمایش تصویر روی چنین لنز کوچکی گام بسیار مهمی برای آینده صنعت واقعیت مجازی است.

عینک واقعیت مجازی

نمونه اولیه لنز هولوگرافیک از مفهوم جدیدی به نام لنزهای پنکیک استفاده می کند. این فناوری طی چند سال گذشته بارها و بارها در تحقیقات مورد استفاده قرار گرفته است و نه تنها اندازه محصول را به طرز شگفت آوری کوچک می کند، بلکه دارای مزایای مهمی نیز می باشد. گفته می شود که هیچ محدودیتی برای وضوح یا وضوح آنها وجود ندارد و می توانید با این عینک واقعیت مجازی تصاویری با وضوح بالا ببینید و حتی تصاویری با کیفیت بالاتر از یک هدست VR نمایش دهید. مزیت دیگر زاویه دید آنهاست که حتی تا 200 درجه قابل افزایش است. این لنزها از این نظر ارزش بیشتری دارند.

عینک واقعیت مجازی

نمونه های اولیه ساخته شده با فناوری لنزهای پنکیک مانند؛ آنها فقط می توانند تصاویر دو بعدی را نمایش دهند و برای یک تجربه پویا مناسب نیستند. مهندسان انویدیا و محققان دانشگاه استنفورد توانستند از تحقیقات قبلی استفاده کرده و اولین عینک واقعیت مجازی سه بعدی را بسازند. بر اساس این مقاله، ردیابی چشم از حسگر خاصی استفاده می کند که تصویر را با حرکات چشم حرکت می دهد. یک صفحه SLM در پشت لنز برای ایجاد یک تصویر کوچک استفاده می شود و سپس لنز آن را بزرگ می کند. این فناوری در مرحله تحقیق و اکتشاف است و قبل از اینکه به تولید انبوه برسد باید بر بسیاری از چالش ها غلبه کرد.

منبع: PCGAMER