منو سایت

قابلیت های منحصر به فرد DisplayPort 2.1 ارائه شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
قابلیت های منحصر به فرد DisplayPort 2.1 ارائه شد

اگرچه محصولات DisplayPort 2.0 به تازگی وارد بازار شده اند و هنوز محصولات زیادی از آن استفاده نمی کنند، نسخه جدید DisplayPort 2.1 آن معرفی شده است. Vesa یک گروه صنعتی است که کابل‌ها و پورت‌های نمایشگر را تولید می‌کند و می‌گوید تمامی محصولاتی که از نسخه 2.0 پشتیبانی می‌کنند، بدون نیاز به به‌روزرسانی یا تغییر سخت‌افزار از نسخه 2.1 نیز پشتیبانی می‌کنند.

به گزارش پارسی گیم و طبق آخرین اخبار سخت افزاری، DisplayPort 2.1 به زودی جایگزین نسخه 2.0 خواهد شد. شرکت Vesa در نسخه جدید تغییرات مهمی ایجاد کرده است و این پورت با USB 4 و USB Type C سازگاری بیشتری دارد و به عبارت دیگر سیگنال های پورت نمایشگر جدید مشکلی برای فرآیند انتقال اطلاعات UBS ایجاد نمی کند. پورت و سازگاری آنها با یکدیگر افزایش می یابد.

به گفته مدیرعامل Vesa و مدیر عامل DisplayPorts، نسخه جدید امکان انتقال سریعتر داده ها را فراهم می کند و همچنین کیفیت بصری بهتری در محتوای HDR و در عین حال پهنای باند مناسب برای انتقال اطلاعات صوتی و تصویری به هر شکلی را ارائه می دهد. این بدان معناست که اجرای بازی‌های با وضوح بالا و نرخ رفرش بالا در نمایشگرهای بازی آسان‌تر می‌شود و کیفیت نهایی افزایش می‌یابد.

DisplayPort 2.1

تغییرات در DisplayPort 2.1

DisplayPort 2.1 همچنین مشخصات کابل داده را به روز می کند. کابل DP40 از پهنای باند 10 گیگابیت در ثانیه UHB10 پشتیبانی می کند، یعنی پهنای باند به دلیل چهار رابط به 40 گیگابیت در ثانیه می رسد. نسخه جدید امکان افزایش طول کابل را بیش از دو متر فراهم می کند و می توان از کابل برای مسافت های طولانی تر استفاده کرد. کابل DP80 از سرعت پیوند UHBR20 استفاده می کند که با استفاده از چهار کانال داده به 80 گیگابیت بر ثانیه پهنای باند می رسد. این کابل بهترین گزینه برای انتقال تصاویر با وضوح 4K خواهد بود.

لازم به ذکر است که UHBR مخفف Ultra Bit Rate است. پورت DP 1.4a قادر به ارائه پهنای باند 32.4 گیگابیت بر ثانیه است و افزایش این رقم به 80 پیشرفت بزرگی است. وضوح پورت DisplayPort 2.1 نسبت به نسخه 2.0 تغییر نکرده است و کابل جدید می تواند تصاویر 8K را با فرکانس 75 هرتز بدون فشرده سازی ارسال کند. امکان انتقال تصاویر 4K با وضوح 240 هرتز نیز وجود دارد. این ارقام به حالت 10 بیتی اشاره دارد و در مورد 8 بیتی نرخ تازه سازی از رقم اعلام شده بیشتر است. پورت جدید همچنین می تواند تصاویر 16K را انتقال دهد.

AMD تایید کرده است که تمامی کارت‌های گرافیک جدیدشان از Display Port 2.0 پشتیبانی می‌کنند و خریداران می‌توانند بدون نیاز به سخت‌افزار جدید از ویژگی‌های مدل 2.1 استفاده کنند. کارت گرافیک RTX 4090 به مدل DP 1.4a محدود شده است و Intel Arc نیز از DP 2.0 پشتیبانی می کند، البته از طریق حالت UHBR10 که همچنان برای انتقال تصاویر 4K با نرخ رفرش 180 هرتز کافی است. با پیشرفت صنعت، انتظار داریم نمایشگرهایی با پشتیبانی از DisplayPort 2.1 معرفی شوند. نمایشگاه CES 2023 مکان مناسبی برای ارائه این محصولات است.

منبع: PCGAMER