منو سایت

فناوری DLSS 3 برای کارت های RTX 40 معرفی شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
فناوری DLSS 3 برای کارت های RTX 40 معرفی شد

رویداد GTC 2022 با معرفی نسل جدید تکنولوژی DLSS آمد انویدیا تغییرات بزرگی در ابزار یادگیری ماشین خود ایجاد کرد و عملکرد خود را نسبت به DLSS 2 چهار برابر کرد. این فناوری تنها برای کارت گرافیک RTX 40 طراحی شده است و عملکرد کارت های جدید را دو تا سه برابر بهتر از نسل قبل می کند.

انویدیا از بازی Cyberpunk 2077 برای نشان دادن عملکرد فناوری DLSS 3 استفاده کرد. اجرای بازی با وضوح 4K با DLSS خاموش، تنها 22 فریم در ثانیه را ارائه می دهد. در همین حال، زمانی که DLSS 3 و ردیابی پرتو فعال بودند، 85 فریم در ثانیه تحویل داده شد. این یک تغییر بزرگ نسبت به نسل قبل است که بدون شک می تواند رقابت با اینتل و AMD را در ارائه بهترین کارت گرافیک ساده کند. انویدیا وعده عملکرد بهتر در حالت RTX بازی Portal را داده است. در این میان شاهد افزایش 550 درصدی عملکرد بازی بودیم.

مهندسان انویدیا الگوریتم های تشخیص تصویر DLSS 3 را به روز کرده اند. نسل اول این فناوری تصاویر با وضوح پایین را با تصاویر با وضوح بالاتر ترکیب می کند تا تصویر نهایی با کیفیت بهتری ایجاد کند. فناوری DLSS 3 به جای استفاده از تصاویر قبلی، تصویر جدیدی ایجاد می کند و پیکسل های موجود را تکرار نمی کند. قدرت کارت گرافیک RTX 40 منجر به پردازش فوری تصویر شده است و به همین دلیل است که فناوری جدید در کارت های قبلی موجود نیست.

فناوری DLSS 3

عملکرد فناوری DLSS 3

برای استفاده از فناوری DLSS 3 باید کارت گرافیک RTX 4080 یا RTX 4090 خریداری کنید و نسل قبلی قابلیت پردازش فوری تصاویر را ندارد. الگوریتم یادگیری ماشینی فناوری DLSS نیز به روز شده است و هوش مصنوعی می تواند پیکسل ها را سریعتر تشخیص دهد و تصویر جدیدی ایجاد کند. در واقع هوش مصنوعی سعی می کند فریم فعلی را با فریم قبلی مقایسه کند و ببیند که پیکسل ها چگونه تغییر کرده اند و سپس یک فریم کاملا جدید تولید می کند. این کار بدون استفاده از CPU انجام می شود و به قدرت CPU بستگی ندارد.

با توجه به نمودار DLSS 3 موجود، این فناوری تاثیر زیادی روی بازی ها دارد. البته تا زمانی که تست مستقل انجام نشود اعداد اعلام شده قابل تایید نیستند. در نهایت باید ببینیم که آیا پردازش تصویر باعث تاخیر می شود یا خیر. مدیرعامل انویدیا در پایان سخنان خود گفت که DLSS یکی از بزرگترین اختراعات در زمینه یادگیری ماشینی است. کارت گرافیک RTX 4090 در بخشی دیگر از این مراسم معرفی شد و شاهد رونمایی از قدرتمندترین کارت گرافیک گیمینگ با 90 ترافلاپس بودیم.

بازی DLSS 3

منبع: PCGAMER