منو سایت

سازنده بازی Citizen Sleeper: سای ژانر سایبرپانک شکست خورده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
سازنده بازی Citizen Sleeper: سای ژانر سایبرپانک شکست خورده است

وقتی به کلمه سایبرپانک فکر می کنید. احتمالاً به تصاویری از شهرهای آینده نگر با نورهای نئون فکر می کنید. از معماری ژاپنی غربی با شمشیرهای سامورایی یا حتی یک بازی درجه یک به نام Cyberpunk 2077 استفاده کنید که می‌خواهد خودش را ثابت کند. اگرچه این تصاویر اشتباه نیستند. اما ژانر سایبرپانک با یک ایده فلسفی گسترده تر برای نشان دادن قدرت مخرب فناوری شکل گرفت که نشان دهنده عدم قطعیت و تداخل جهانی است که در آن زندگی می کنیم. خالق شهروند در خواب او معتقد است که این ژانر از مفهوم خود فاصله گرفته است.

امروزه بسیاری از بازی ها تصور نادرستی از کلمه سایبرپانک دارند. پیوستن به دنیایی با نیروهای خارق العاده و ادغام انسان و روبات آسان است. اما این بازی ها به اندازه کافی از مشکلات ناشی از تعامل انسان با این نوع فناوری نمی گویند و به چنین مشکلاتی نمی پردازند. ژانر سایبرپانک باید نسبت به سلسله مراتب قدرتی که دنیای امروز ما را تعریف می کند انتقاد کند. ببینید و بتوانید تحلیل مناسبی ارائه دهید.

شهروند در خواب

Citizen Sleeper نفس جدید سایبرپانک

Citizen Sleeper جدیدترین اثر در سبک بازی های نقش آفرینی سایبرپانک است که توانسته نظرها را به خود جلب کند و به معنای سبک سایبرپانک نزدیک شود. Kotaku Media Editor این بازی را یکی از محبوب ترین عناوین سال معرفی کرد. پیرو نظرات تنها سازنده و نویسنده بازی به نام دامیان مارتین; دیدیم که او نظرات مشابهی دارد و از ارائه نادرست این ژانر خوشحال نیست.

وقتی یک بازی را با فیلم Blade Runner یا حتی Ghost of the Shell مقایسه می‌کنیم، ژانر سایبرپانک عمیق‌تر از بازی‌های ویدیویی است. می بینیم که بازی های سایبرپانک مدرن هیچ فایده ای برای انتقال ندارند. این بازی ها بیشتر کپی برداری از بعد زیبایی شناختی این سبک هستند که از آنها الهام گرفته نشده است. مارتین هنگام ایجاد Citizen Sleeper از تکرار این اشتباه اجتناب می کند.

در Citizen Slipper شما در نقش انسانی کپی شده از میوه یخ زده ای به نام “خواب” بازی می کنید. او باید قبل از تجزیه و نابودی، بدهی های خود را بپردازد. سیستم پرتاب داسی وضعیت بدن شما را تعیین می کند. هر روز باید تصمیم بگیرید که از طریق ارتباط با دیگران به آنها کمک کنید یا از پول خود برای خرید دارو استفاده کنید و خود را زنده نگه دارید. ظاهرا این بازی از ویلیام گیبسون، نویسنده کانادایی-آمریکایی Neuromancer و یکی از سازندگان ژانر سایبرپانک الهام گرفته شده است و در عین حال فضایی نوآر آینده نگرانه را در خود جای داده است.

بازی سایبرپانک

مشکلات بازی های سایبرپانک

مارتین در مصاحبه با Kotaku گفت ژانر سایبرپانک حس و حال ژاپنی پیدا کرده است و معماری جهان هنوز شبیه معماری دهه های ۷۰ و ۸۰ قرن گذشته است. او گفت که در حال نابود کردن تصاویری است که برای ژانر اهمیتی ندارند. Citizen Sleeper نقدهای تحسین برانگیزی از کاربران Steam دریافت کرده است و برخی آن را “الماسی” که “رنگارنگ” است می نامند. مارتین ساختارهای اجتماعی فعلی مانند فشار مداوم بر مردم و مشکلات اقتصادی را در نظر گرفت و این به بازیکنان اجازه داد تا جایگاه خود را در بازی پیدا کنند و به آن احساس نزدیکی کنند.

مارتین در ادامه گفت که ژانر سایبرپانک به نوعی شکست خورده است و نویسندگان امروزی نباید مفهوم اصلی آن را نادیده بگیرند و روی آینده بشریت در دنیایی بسیار دور تمرکز کنند. او معتقد است که نویسندگان باید بر دنیای امروز تمرکز کنند و از پرداختن به دنیای کامل و خیالی آینده بپرهیزند.

منبع: Kotaku