منو سایت

خط مشی XMB DRM اجازه دسترسی به بازی ها را نمی دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
خط مشی XMB DRM اجازه دسترسی به بازی ها را نمی دهد

مکانیزم امنیتی کنسول جعبه ایکس صاحبان این کنسول به دلیل مشکلات اتصال سرورهای ایکس باکس مورد انتقاد قرار گرفته اند و بسیاری از کاربران پس از گذشت چهار روز همچنان به بازی های خریداری شده دسترسی ندارند. مشکلات سرور دوباره موضوع DRM را در کنسول های ایکس باکس مطرح کرده است و بسیاری از سیاست آنلاین بودن مایکروسافت هنگام اجرای بازی ها انتقاد کرده اند.

به گزارش پارسی گیم، تیم پشتیبانی مایکروسافت روز یکشنبه اعلام کرد که مشکل سرورهای ایکس باکس برطرف شده و بازی قابل دانلود و راه اندازی است. گزارش های موجود نشان می دهد که مشکل همچنان پابرجاست و بازیکنان نمی توانند بازی را انجام دهند. مایکروسافت در توییتر دیگری اعلام کرد که این مشکل برای کاربران اروپایی حل شده است. اما نظرات و گزارش ها نشان می دهد که چهار روز پس از بروز مشکل، بسیاری از بازیکنان به بازی های خریداری شده دسترسی نخواهند داشت.

مشکلات جدی سرورهای مایکروسافت باعث انتقاد شدید از سیاست Xbox DRM شده است. مایکروسافت به کاربران اجازه بازی آفلاین را نمی دهد و هنگام اجرای بازی های دیجیتال، کنسول باید به اینترنت متصل باشد. طبق صفحه توییتر Does It Play، اکثر بازی های ایکس باکس نیاز به اتصال به اینترنت دارند و به صورت آفلاین در دسترس نیستند.

Xbox DRM

مشکلات Xbox DRM

صفحه توییتر می نویسد که سیاست DRM کنسول های پلی استیشن و نینتندو در صورت بروز مشکل در سرورهای سونی چندان سخت گیرانه نیست. همچنین امکان اجرای بازی ها به صورت آفلاین نیز وجود خواهد داشت. البته در این حالت کاربر باید وارد سایت شده باشد. سیاست مایکروسافت این است که برای هر نوع بازی اعم از بسته های بازی و عناوین خریداری شده نیاز به اتصال آنلاین وجود دارد در غیر این صورت بازی در دسترس نخواهد بود. این قابلیت برای جلوگیری از هک و اجرای غیرقانونی کنسول فعال شده است.

صاحبان Xbox از سیاست DRM انتقاد کرده اند. یکی از کاربران نوشت: «ایکس باکس باید مشکلات DRM را برطرف کند. در این صورت، برنده و بازنده اهمیتی ندارد; به خصوص زمانی که همه کاتالوگ های بازی خارج از محدوده هستند.» خاموش شدن سرورهای ایکس باکس مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. مایکروسافت در زمان معرفی ایکس باکس وان چنین سیاستی را آشکار کرد که به شدت با آن مخالفت شد. اما در نهایت با کنسول های جدید این سیاست را اجرا کردند.

لیلی، روزنامه نگار و مجری برنامه ایکس باکس نیز از سیاست DRM این شرکت در مورد برخی سرورها انتقاد کرد. او نوشت که بازی های دانلود شده باید به صورت آفلاین در دسترس باشند و امیدوار است به زودی توسط مایکروسافت شنیده شود.

منبع: VGC