منو سایت

تراشه های 2 نانومتری TSMC در سال 2026 وارد بازار خواهند شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار بازی
تراشه های 2 نانومتری TSMC در سال 2026 وارد بازار خواهند شد

شرکت نیمه هادی تایوانی TSMC به طور رسمی از تراشه های 2 نانومتری آشکار شد. تراشه های جدید باید در سال 2025 شروع شوند و تا سال 2026 شاهد اجزای سخت افزاری با معماری دو نانومتری خواهیم بود که تفاوت زیادی در سخت افزار بازی ایجاد خواهد کرد. TSMS همچنین اطلاعات بیشتری در مورد تراشه های 3 نانومتری که قرار است امسال تولید شوند منتشر کرد.

طبق آخرین اخبار سخت افزاری، TSMC با یک رویداد ویژه از آخرین دستاوردهای خود صحبت می کند. کشف فناوری های نسل بعدی و تغییرات چشمگیر پیش رو؛ این برای کسانی که به صنعت بازی علاقه دارند نیز مهم است. در حالی که پردازنده های 5 نانومتری پیشرو بازار محسوب می شوند. تولید تراشه های 3 نانومتری در سال های اخیر و افزایش متعاقب آن به تراشه های 2 نانومتری می تواند فناوری و رایانه ها را متحول کند.

گزارش شده است که TSMC قصد دارد به سمت فناوری FinFET حرکت کند و در عوض از معماری ترانزیستوری با صفحات نانو استفاده کند. این فناوری امکان طراحی دستگاه های مختلف با اندازه های مختلف را فراهم می کند و طراحی را ساده می کند. انعطاف پذیری در طراحی قطعات مورد توجه شرکت های مختلف قرار گرفته است و به زودی این فناوری در اکثر کامپیوترها و تجهیزات بازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. تکنیک جدید اجازه می دهد تا ترانزیستورهای بیشتری در یک صفحه گنجانده شوند.

تراشه 2 نانومتری TSMC

معماری تراشه 2 نانومتری TSMC

فناوری نانو لایه TSMC به نام GAAFET شناخته می شود. هدف از این فناوری کاهش اثر تونل کوانتومی و نشت است که یکی از بزرگترین مشکلات فناوری FinFET است. تکنیک جدید اثرات مخرب را کاهش می دهد و قانون مور را زنده نگه می دارد. طبق قانون مور، تعداد ترانزیستورهای یک تراشه با ناحیه ثابت تقریباً هر دو سال یکبار دو برابر می شود. با این حال، فناوری TSMS نشان داده است که پایان قانون مور نزدیک است و از نظر فیزیکی افزایش ترانزیستور غیرممکن خواهد بود.

عملکرد تراشه 2 نانومتری TSMC در مقایسه با مدل های موجود حدود 10 تا 15 درصد افزایش می یابد. مصرف برق این تراشه 25 تا 30 درصد کمتر است. البته فرکانس و تعداد ترانزیستورهای این تراشه با مدل 3 نانومتری TMSC برابری می کند و شاهد تغییری در این زمینه نخواهیم بود. لازم به ذکر است که نام تراشه ها با عملکرد و طراحی واقعی فاصله دارد و در نتیجه تراشه دو نانومتری از نظر اندازه با آنچه شما فکر می کنید متفاوت است و چگالی آن حدود 1.1 برابر بیشتر از چگالی خواهد بود. تراشه 3 نانومتری.

TSMC همچنین پنج مدل مختلف از تراشه های 3 نانومتری را معرفی کرد. نسل اول به صورت استاندارد عرضه شده است و نسل های دیگر با عملکرد بهتری در راه هستند. انتظار می رود اولین نمونه ها اواخر امسال در دسترس قرار گیرند. این بدان معناست که تراشه سه نانومتری در آیفون 14 استفاده نخواهد شد و اینتل می تواند از این مدل در پردازنده نسل پانزدهم استفاده کند. همچنین امکان راه اندازی RTX 50 با تراشه سه نانومتری TSMC وجود دارد. باید سال ها منتظر مدل 2 نانومتری باشیم.

منبع: PCGAMER